Beskedet: AIK släpper inte Yohanna till landslaget

Beskedet: AIK släpper inte Yohanna till landslaget
https://akamai.vgc.no/v2/images/e57982c4-eedc-3b4f-9ed4-60eb71209a53?format=auto&w=1000&s=4c4010d9bf48e273c97d318333f02ec15d0adc9e

Uppdaterad 15.28 | Publicerad 15.16

Lyssna på artikelnLyssna på artikeln

Zadok Yohanna.

AIK-stjärnan Zadok Yohanna, 18, är uttagen till Nigerias landslag.

Men klubben kommer inte låta honom åka.

Det var under onsdagen som det blev officiellt att Yohanna blivit uttagen till att vara en av spelarna att representera Nigerias landslag under fyranationsturneringen Unity Cup.

Turneringen spelas i London mellan den 26 och 30 maj – samtidigt spelar AIK sin sista vårsäsongsmatch mot tabellettan Sirius under turneringens slutdatum.

Av den anledningen, tillsammans med att anfallaren i nuläget är skadad, har AIK valt att inte släppa anfallaren till landslagssamlingen.

”Beslutet att inte låta honom resa till London grundar sig dels på att han befinner sig i rehabilitering, men även på sportsliga skäl, då Zadok är en viktig spelare för AIK Fotboll”, skriver klubben på sin hemsida.

”Ser fram emot framtiden”

I beslutet meddelar dock klubben att de båda är stolta och glada över att 18-åringen blivit uttagen till att spela cupen. Därtill spår de en god framtid för honom.

”Vi ser fram emot att i framtiden få se Zadok representera det nigerianska landslaget.”, skriver dem.

AIK spelar derby på bortaplan mot Hammarby på söndag.

Sulade ner tio (!) par av Guidettis skor i poolen

Sulade ner tio (!) par av Guidettis skor i poolen

1:00:50