Williamson förlänger med Arsenal

Williamson förlänger med Arsenal
https://akamai.vgc.no/v2/images/ce0247d0-f58b-372f-a551-b9f2717c96f0?format=auto&w=1000&s=bb1b08f249999a085f2001c2dfb11ceb06f32065

Publicerad 11.00

Förra veckan förlängde Stina Blackstenius sitt utgående kontrakt.

Nu meddelar Arsenal att även Leah Williamson stannar i klubben.

Ska Arsenal vinna eller ska Tottenham åka ur Premier League?

Ska Arsenal vinna eller ska Tottenham åka ur Premier League?

0:24

Det var länge oklart om Leah Williamson skulle stanna i sin moderklubb eller testa något nytt.

I slutändan har den 29-åriga mittbacken bestämt sig för att förlänga med Arsenal, en överenskommelse som tros sträcka sig över ett par år.

”Leah har etablerat sig som en av de bästa försvararna i världen, vunnit i stort sett varje trofé som finns både på klubbnivå och internationell nivå, och fått beröm från hela fotbollsvärlden för sin karaktär, sitt ledarskap och sin mentalitet”, skriver klubben i ett pressmeddelande.

De väntas lämna klubben

Det är bara en i raden av spelare som Arsenal har skrivit kontrakt med den senaste veckan. Kaptenen Kim Little var först ut i mitten av mars, följt av Stina Blackstenius samt Steph Catley.

Däremot väntas Beth Mead och Katie McCabe lämna – och ryktas till Andrée Jeglertz Manchester City. Arsenal ligger just nu åtta poäng bakom City i tabellen, dock med två färre matcher spelade.

Leah Williamson.

90 minuter från historia

90 minuter från historia

58:43