Uppdaterad 20.00 | Publicerad 19.58
Lyssna på artikelnLyssna på artikeln
MILANO. Den fula ankungen pressade den vackra svanen mot väggen.
Jag måste erkänna att jag bara satt och njöt.
Kanada till semi efter rysare – stjärnan skadad
0:33
I Four Nations för ett år sedan var Tjeckien inte välkommet. För få NHL-spelare för att få ihop ett lag som ansågs duga i turneringen.
Nu var Tjeckien bara tre minuter från att sätta Kanada på plats i OS-turneringen, där guldmedaljen varit mer eller mindre öronmärkt för Lönnlöven.
Vilken revansch det hade varit och en riktig OS-bomb.
Jag är så full av beundran över hur det här tjeckiska laget tog sig an den här kvartsfinalen.
De möttes även i gruppspelet och då lekte Kanada hem matchen med 5–0. Nu blev det en helt annan historia.
Tjeckien visade absolut noll respekt för det här kanadensiska laget. De vann den fysiska kampen på poäng och var både tuffare och kaxigare än kanadensarna.
Kanadas lagkapten Sidney Crosby tvingades lämna matchen skadad efter att i samma situation ha tacklats av både Radko Gudas och Martin Nečas, som satsade fullt mot Kanadas lagkapten.
Det är aldrig kul när en hockeyspelare blir skadad, allra minst Sidney Crosby, men det säger en del om hur Tjeckien tog för sig.
Tjecken som pratar svenska
Sekunderna före det hade Gudas redan manglat Crosby uppe vid rödlinjen.
Den store tjecken, som faktiskt pratar lite svenska efter att han i tidiga skolåldern bodde i Ljungby där hans far Leo spelade, var matchens kung i det fysiska spelet.
Gudas blotta närvaro gjorde att hans lagkamrater växte flera decimeter på isen.
Leo Carlssons “polis” i Anaheim var även inblandad i det offensiva spelet.
Inte minst vid Tjeckiens kvittering till 1–1, då han först bröt Mark Stones passning och sedan spelade fram Roman Červenka, som i sin tur serverade Lukas Sedlak till målet.
Strax efter dundrade David Pastrnak in 2–1 i powerplay.
Efter en sömnig start från Tjeckien, där de bjöd Kanada på några riktigt bra lägen – bland annat Macklin Celebrinis ledningsmål – exploderade Tjeckien.
Spelade för en hel hockeynation
Plötsligt spelade det här tjeckiska laget för hela den så stolta hockeynationen.
Kanada var skakat på ett sätt som vi inte är vana att se. Särskilt förvånande var det hur Tjeckien tilläts vinna den fysiska matchen.
Normalt så stora och kaxiga Kanada såg ut att fundera.
Det är vi inte vana vid.
Tjeckien visade med eftertryck att det går att utmana det här kanadensiska laget, bara de inte får åka runt och styra på sina egna villkor.
Med blott åtta minuter kvar av tredje perioden sköt Tampas Ondrej Palat in 3–2 för Tjeckien.
Kanada lyckades kvittera med tre minuter kvar. I förlängningen avgjorde den under matchen rätt anonyme Mitch Marner efter en individuell prestation. Man kan säga vad man vill om Kanada – men de har en förmåga att slingra sig ur knepiga lägen.
Tjeckien föll tungt, men ska vara extremt stolta över hur de genomförde matchen. Kanada vann – men det här var framför allt en seger för ishockeyn.
Kanada–Tjeckien var en alldeles underbar hockeymatch.
helskärm
1 / 2Foto: Carl Sandin / Bildbyrån
Medalj efter kritiken och skandalen: ”Sjukaste jag varit med om”
14:25
| 1 |
![]() Norge |
15 | 8 | 10 | 33 | |
| 2 |
![]() Italien |
9 | 4 | 12 | 25 | |
| 3 |
![]() USA |
7 | 11 | 6 | 24 | |
| 5 |
![]() Sverige |
6 | 6 | 3 | 15 |



